Omron Automation & Safety A165L-AGA-12D-2
A165L-AGA-12D-2 picture photo
Mfg. Part Number
A165L-AGA-12D-2
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V
Datasheet Download
A165L-AGA-12D-2.pdf
Availability of A165L-AGA-12D-2
QUANTITY
A165L-AGA-12D-2 Order Process
Ship out your order
Specifications of A165L-AGA-12D-2
Internal Part NumberEIS-A165L-AGA-12D-2
TypeStandard, Illuminated
CircuitDPDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating5A (AC)
Color - Actuator/CapGreen
Illumination Type, ColorLED, Green
Illumination Voltage (Nominal)12 VDC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Oil and Water Resistant
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
Operating Temperature-10°C ~ 55°C
Mechanical Life200,000 Cycles
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A165L-AGA-12D-2
Related LinksA165L-A, A165L-AGA-12D-2 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A165L-AGA-12D-2 Details Description
Related parts for A165L-AGA-12D-2
CONN ARRAY MALE 400POS SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 324 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP MICA 130PF 5% 100V 1210 datasheet.pdf
RES 750 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 13A 8-PQFN datasheet.pdf
TRACER 1/2" BLACK W/WHITE 500' datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 50VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 12V IN 12V OUT datasheet.pdf
RES 6.04K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 26 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf