Omron Automation & Safety A165L-AGA-24-1
A165L-AGA-24-1 picture photo
Mfg. Part Number
A165L-AGA-24-1
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V
Datasheet Download
A165L-AGA-24-1.pdf
Availability of A165L-AGA-24-1
QUANTITY
A165L-AGA-24-1 Order Process
Ship out your order
Specifications of A165L-AGA-24-1
Internal Part NumberEIS-A165L-AGA-24-1
TypeStandard, Illuminated
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating5A (AC)
Color - Actuator/CapGreen
Illumination Type, ColorIncandescent, Green
Illumination Voltage (Nominal)24 VAC/DC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Oil and Water Resistant
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
Operating Temperature-10°C ~ 55°C
Mechanical Life200,000 Cycles
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A165L-AGA-24-1
Related LinksA165L-A, A165L-AGA-24-1 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A165L-AGA-24-1 Details Description
Related parts for A165L-AGA-24-1
JUMPER-H1506TR/A3049G/H1504TR 8" datasheet.pdf
IC CPLD 64MC 10NS 84PLCC datasheet.pdf
RES 13.7K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
POT 500 OHM 50W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 110K OHM 2012 datasheet.pdf
IC DETECT/REG 400MA 5.0V SOT89-5 datasheet.pdf
CONN RCPT FH 140POS 050 VERT datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.6V 300MW SOT23-3 datasheet.pdf
CONN RCPT 180POS 3ROWS VERT GOLD datasheet.pdf