Omron Automation & Safety A165L-AGM-24-1
A165L-AGM-24-1 picture photo
Mfg. Part Number
A165L-AGM-24-1
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V
Datasheet Download
A165L-AGM-24-1.pdf
Availability of A165L-AGM-24-1
QUANTITY
A165L-AGM-24-1 Order Process
Ship out your order
Specifications of A165L-AGM-24-1
Internal Part NumberEIS-A165L-AGM-24-1
TypeStandard, Illuminated
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating5A (AC)
Color - Actuator/CapGreen
Illumination Type, ColorIncandescent, Green
Illumination Voltage (Nominal)24 VAC/DC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Oil and Water Resistant
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
Operating Temperature-10°C ~ 55°C
Mechanical Life2,000,000 Cycles
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A165L-AGM-24-1
Related LinksA165L-A, A165L-AGM-24-1 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A165L-AGM-24-1 Details Description
Related parts for A165L-AGM-24-1
CONN TERM BLK PCB 5.08MM 3POS OR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES 1.82M OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 3.3UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
RES 7.5K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 8POS SKT datasheet.pdf
FIXED IND 120UH 480MA 930 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 4.655K OHM 0.3W 1206 datasheet.pdf