Omron Automation & Safety A165L-ARA-12D-2
A165L-ARA-12D-2 picture photo
Mfg. Part Number
A165L-ARA-12D-2
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V
Datasheet Download
A165L-ARA-12D-2.pdf
Availability of A165L-ARA-12D-2
QUANTITY
A165L-ARA-12D-2 Order Process
Ship out your order
Specifications of A165L-ARA-12D-2
Internal Part NumberEIS-A165L-ARA-12D-2
TypeStandard, Illuminated
CircuitDPDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating5A (AC)
Actuator TypeSquare, Button
Color - Actuator/CapRed
Illumination Type, ColorLED, Red
Illumination Voltage (Nominal)12 VDC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Oil and Water Resistant
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
Operating Temperature-10°C ~ 55°C
Mechanical Life200,000 Cycles
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A165L-ARA-12D-2
Related LinksA165L-A, A165L-ARA-12D-2 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A165L-ARA-12D-2 Details Description
Related parts for A165L-ARA-12D-2
IC OPAMP GP 10MHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
SWITCH LEVER SPST/NO 16A QC TERM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
RES MO 1/2W 9.1OHM 5% AXL datasheet.pdf
CONN SOCKET .35MM 26POS SMD datasheet.pdf
IC REG BST ADJ 0.85A SYNC TSOT23 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
CLOSED END CONN.18-10 AWG datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 10A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf
CAP FILM 0.33 UF 10% 400 VDC RAD datasheet.pdf