Omron Automation & Safety A165L-ARM-24D-1
A165L-ARM-24D-1 picture photo
Mfg. Part Number
A165L-ARM-24D-1
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V
Datasheet Download
A165L-ARM-24D-1.pdf
Availability of A165L-ARM-24D-1
QUANTITY
A165L-ARM-24D-1 Order Process
Ship out your order
Specifications of A165L-ARM-24D-1
Internal Part NumberEIS-A165L-ARM-24D-1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMultiple Devices Nameplate May/2015
Standard Package1
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesA16
PackagingBulk
TypeStandard, Illuminated
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating5A (AC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC-
Actuator TypeSquare, Button
Color - Actuator/CapRed
Illumination Type, ColorLED, Red
Illumination Voltage (Nominal)24 VDC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Oil and Water Resistant
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
Operating Temperature-10°C ~ 55°C
Mechanical Life2,000,000 Cycles
Electrical Life100,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A165L-ARM-24D-1
Related LinksA165L-A, A165L-ARM-24D-1 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A165L-ARM-24D-1 Details Description
Related parts for A165L-ARM-24D-1
RES 470 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 10000PF 5% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
BRAID ROSIN BROWN .125"X100' datasheet.pdf
POWER STRIP 12.5"15A 6OUT15'CORD datasheet.pdf
CAP CER 100PF 500V X7R 1210 datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 16KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 8POS PIN datasheet.pdf
RES SMD 3.74KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RELAY OPTICAL 72VDC 1N/O datasheet.pdf
CONN HEADER .050" 74POS datasheet.pdf
BCH-350V-11 BK datasheet.pdf
CAP FILM 5.1NF 5% 2500VDC RAD datasheet.pdf