Omron Automation & Safety A165L-AWA-12D-1
A165L-AWA-12D-1 picture photo
Mfg. Part Number
A165L-AWA-12D-1
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V
Datasheet Download
A165L-AWA-12D-1.pdf
Availability of A165L-AWA-12D-1
QUANTITY
A165L-AWA-12D-1 Order Process
Ship out your order
Specifications of A165L-AWA-12D-1
Internal Part NumberEIS-A165L-AWA-12D-1
TypeStandard, Illuminated
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating5A (AC)
Color - Actuator/CapWhite
Illumination Type, ColorLED, White
Illumination Voltage (Nominal)12 VDC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Oil and Water Resistant
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
Operating Temperature-10°C ~ 55°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A165L-AWA-12D-1
Related LinksA165L-A, A165L-AWA-12D-1 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A165L-AWA-12D-1 Details Description
Related parts for A165L-AWA-12D-1
SENSOR TEMPERATURE 3-WIRE 8SO datasheet.pdf
IC REG CTRLR FLYBK ISO PWM 16DIP datasheet.pdf
BATT PK 15.0V AA SIZE CARBN ZINC datasheet.pdf
RES SMD 180 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 16V X7R 0603 datasheet.pdf
OSC XO 32.768KHZ CMOS SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK DIN RAIL 6MM BLACK datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 24VIN 5VOUT SMD datasheet.pdf
RES 71.5K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 2.21K OHM 1% 0.8W 2010 datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 100MA 5 OHM SMD datasheet.pdf