Omron Automation & Safety A165L-AWA-24-2
A165L-AWA-24-2 picture photo
Mfg. Part Number
A165L-AWA-24-2
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V
Datasheet Download
A165L-AWA-24-2.pdf
Availability of A165L-AWA-24-2
QUANTITY
A165L-AWA-24-2 Order Process
Ship out your order
Specifications of A165L-AWA-24-2
Internal Part NumberEIS-A165L-AWA-24-2
TypeStandard, Illuminated
CircuitDPDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating5A (AC)
Color - Actuator/CapWhite
Illumination Type, ColorIncandescent, White
Illumination Voltage (Nominal)24 VAC/DC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Oil and Water Resistant
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
Operating Temperature-10°C ~ 55°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A165L-AWA-24-2
Related LinksA165L-A, A165L-AWA-24-2 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A165L-AWA-24-2 Details Description
Related parts for A165L-AWA-24-2
IC FLASH 128MBIT 150NS 56TSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
MTRJ KEYED JACK KIT 50/125 GREEN datasheet.pdf
CAP CER 0.1PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 4POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
CONN PLUG 30POS INLINE PIN datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
PAC-RX3I-SD37-V4-1M datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
4,7UF 100V 6,5X18MM 85C 10000H datasheet.pdf