Omron Automation & Safety A165L-AWA-24D-2
A165L-AWA-24D-2 picture photo
Mfg. Part Number
A165L-AWA-24D-2
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V
Datasheet Download
A165L-AWA-24D-2.pdf
Availability of A165L-AWA-24D-2
QUANTITY
A165L-AWA-24D-2 Order Process
Ship out your order
Specifications of A165L-AWA-24D-2
Internal Part NumberEIS-A165L-AWA-24D-2
TypeStandard, Illuminated
CircuitDPDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating5A (AC)
Color - Actuator/CapWhite
Illumination Type, ColorLED, White
Illumination Voltage (Nominal)24 VDC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Oil and Water Resistant
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
Operating Temperature-10°C ~ 55°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A165L-AWA-24D-2
Related LinksA165L-A, A165L-AWA-24D-2 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A165L-AWA-24D-2 Details Description
Related parts for A165L-AWA-24D-2
CABLE TIE INTERMED YLW 5.6" datasheet.pdf
CONN RCPT MALE 5PIN BLACK/GOLD datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 3POS 9.5MM datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER PSIG 300PSI datasheet.pdf
Crystal 20.0000MHz 20ppm 12pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 0.221 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.68UF 25V X5R 0805 datasheet.pdf
BERGSTIK II SNGL RA datasheet.pdf
MOD TXRX PLUGGABLE 1490NM 1.25GB datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS CABLE SKT datasheet.pdf