Omron Automation & Safety A165L-AWM-24-2
A165L-AWM-24-2 picture photo
Mfg. Part Number
A165L-AWM-24-2
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V
Datasheet Download
A165L-AWM-24-2.pdf
Availability of A165L-AWM-24-2
QUANTITY
A165L-AWM-24-2 Order Process
Ship out your order
Specifications of A165L-AWM-24-2
Internal Part NumberEIS-A165L-AWM-24-2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMultiple Devices Nameplate May/2015
Standard Package1
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesA16
PackagingBulk
TypeStandard, Illuminated
CircuitDPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating5A (AC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC-
Actuator TypeSquare, Button
Color - Actuator/CapWhite
Illumination Type, ColorIncandescent, White
Illumination Voltage (Nominal)24 VAC/DC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Oil and Water Resistant
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
Operating Temperature-10°C ~ 55°C
Mechanical Life2,000,000 Cycles
Electrical Life100,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A165L-AWM-24-2
Related LinksA165L-A, A165L-AWM-24-2 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A165L-AWM-24-2 Details Description
Related parts for A165L-AWM-24-2
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 40W datasheet.pdf
TRANSDUCER 4-20MA 2500PSI datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 4POS SLD CUP datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V CML LOW 50PPM datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SPDT datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 195MA 2.5 OHM datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ TP5HFA datasheet.pdf
350 TB WIR PRO 90D datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V/2.8V 0.15A 6XDFN datasheet.pdf