Omron Automation & Safety A165L-AWM-24D-2
A165L-AWM-24D-2 picture photo
Mfg. Part Number
A165L-AWM-24D-2
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V
Datasheet Download
A165L-AWM-24D-2.pdf
Availability of A165L-AWM-24D-2
QUANTITY
A165L-AWM-24D-2 Order Process
Ship out your order
Specifications of A165L-AWM-24D-2
Internal Part NumberEIS-A165L-AWM-24D-2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMultiple Devices Nameplate May/2015
Standard Package1
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesA16
PackagingBulk
TypeStandard, Illuminated
CircuitDPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating5A (AC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC-
Actuator TypeSquare, Button
Color - Actuator/CapWhite
Illumination Type, ColorLED, White
Illumination Voltage (Nominal)24 VDC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Oil and Water Resistant
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
Operating Temperature-10°C ~ 55°C
Mechanical Life2,000,000 Cycles
Electrical Life100,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A165L-AWM-24D-2
Related LinksA165L-A, A165L-AWM-24D-2 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A165L-AWM-24D-2 Details Description
Related parts for A165L-AWM-24D-2
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
FIXED IND 270UH 2A 213 MOHM TH datasheet.pdf
RES SMD 118K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 1200PF 200V NP0 AXIAL datasheet.pdf
CAP ARRAY 1.0UF 10V X5R 0508 datasheet.pdf
RES 182 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 19POS PIN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 55POS SKT datasheet.pdf
OPTOISO 5KV PUSH PULL 8SO datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156" datasheet.pdf
CONN RECEPTACLE 150A FEMALE datasheet.pdf