Omron Automation & Safety A165L-AYA-24D-2
A165L-AYA-24D-2 picture photo
Mfg. Part Number
A165L-AYA-24D-2
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V
Datasheet Download
A165L-AYA-24D-2.pdf
Availability of A165L-AYA-24D-2
QUANTITY
A165L-AYA-24D-2 Order Process
Ship out your order
Specifications of A165L-AYA-24D-2
Internal Part NumberEIS-A165L-AYA-24D-2
CircuitDPDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating5A (AC)
Actuator TypeSquare, Button
Color - Actuator/CapYellow
Illumination Type, ColorLED, Yellow
Illumination Voltage (Nominal)24 VDC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Oil and Water Resistant
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
Operating Temperature-10°C ~ 55°C
Mechanical Life200,000 Cycles
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A165L-AYA-24D-2
Related LinksA165L-A, A165L-AYA-24D-2 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A165L-AYA-24D-2 Details Description
Related parts for A165L-AYA-24D-2
IC MCU 8BIT 7KB OTP 68PLCC datasheet.pdf
JUMPER-H1504TR/A3048A/H1504TR 6" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN MAGJACK 1PORT 100 BASE-T datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 9.6MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
IC ROSA GEN II 40KM LC NO FLEX datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 1.87A 96 MOHM datasheet.pdf