Omron Automation & Safety A165L-AYM-24D-1
A165L-AYM-24D-1 picture photo
Mfg. Part Number
A165L-AYM-24D-1
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V
Datasheet Download
A165L-AYM-24D-1.pdf
Availability of A165L-AYM-24D-1
QUANTITY
A165L-AYM-24D-1 Order Process
Ship out your order
Specifications of A165L-AYM-24D-1
Internal Part NumberEIS-A165L-AYM-24D-1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMultiple Devices Nameplate May/2015
Standard Package1
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesA16
PackagingBulk
TypeStandard, Illuminated
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating5A (AC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC-
Actuator TypeSquare, Button
Color - Actuator/CapYellow
Illumination Type, ColorLED, Yellow
Illumination Voltage (Nominal)24 VDC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Oil and Water Resistant
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
Operating Temperature-10°C ~ 55°C
Mechanical Life2,000,000 Cycles
Electrical Life100,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A165L-AYM-24D-1
Related LinksA165L-A, A165L-AYM-24D-1 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A165L-AYM-24D-1 Details Description
Related parts for A165L-AYM-24D-1
RELAY SSR SPST 10A@280VAC PHASE datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:9 28PLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .156 WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SW LIMIT SPDT 10A ROLLR LEVER datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.125A 125V datasheet.pdf
POT 100K OHM 2W CERMET LINEAR datasheet.pdf
RES 24.9 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.13K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf