Omron Automation & Safety A165L-JAA-24D-1
A165L-JAA-24D-1 picture photo
Mfg. Part Number
A165L-JAA-24D-1
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V
Datasheet Download
A165L-JAA-24D-1.pdf
Availability of A165L-JAA-24D-1
QUANTITY
A165L-JAA-24D-1 Order Process
Ship out your order
Specifications of A165L-JAA-24D-1
Internal Part NumberEIS-A165L-JAA-24D-1
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating5A (AC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC-
Actuator TypeRectangular, Button
Color - Actuator/CapBlue
Illumination Type, ColorLED, Blue
Illumination Voltage (Nominal)24 VDC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Oil and Water Resistant
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
Operating Temperature-10°C ~ 55°C
Mechanical Life200,000 Cycles
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A165L-JAA-24D-1
Related LinksA165L-J, A165L-JAA-24D-1 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A165L-JAA-24D-1 Details Description
Related parts for A165L-JAA-24D-1
IC MIXER 500MHZ UP CONVRT 20SSOP datasheet.pdf
RES 14.3 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 18K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.022UF 10% 400VDC 2DIP datasheet.pdf
SWITCH ETHERNET datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM R-TAB datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf