Omron Automation & Safety A165L-JAM-12-1
A165L-JAM-12-1 picture photo
Mfg. Part Number
A165L-JAM-12-1
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V
Datasheet Download
A165L-JAM-12-1.pdf
Availability of A165L-JAM-12-1
QUANTITY
A165L-JAM-12-1 Order Process
Ship out your order
Specifications of A165L-JAM-12-1
Internal Part NumberEIS-A165L-JAM-12-1
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating5A (AC)
Color - Actuator/CapBlue
Illumination Type, ColorIncandescent, Blue
Illumination Voltage (Nominal)12 VAC/DC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Oil and Water Resistant
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
Operating Temperature-10°C ~ 55°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A165L-JAM-12-1
Related LinksA165L-J, A165L-JAM-12-1 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A165L-JAM-12-1 Details Description
Related parts for A165L-JAM-12-1
TRANSMITTER 433.92MHZ datasheet.pdf
RES SMD 261 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONN RECEPT PNL MNT AU 16POS datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRIAC 6SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
RES 19.6K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC CPLD 128MC 5NS 208FPBGA datasheet.pdf
RES 4.7K OHM 7W 5% RADIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 39V 500MW SOD80 datasheet.pdf
IC AMP LNA BROADBAND datasheet.pdf
CAP ALUM 1800UF 20% 100V SNAP datasheet.pdf