Omron Automation & Safety A165L-JAM-12-1
A165L-JAM-12-1 picture photo
Mfg. Part Number
A165L-JAM-12-1
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V
Datasheet Download
A165L-JAM-12-1.pdf
Availability of A165L-JAM-12-1
QUANTITY
A165L-JAM-12-1 Order Process
Ship out your order
Specifications of A165L-JAM-12-1
Internal Part NumberEIS-A165L-JAM-12-1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMultiple Devices Nameplate May/2015
Standard Package1
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesA16
PackagingBulk
TypeStandard, Illuminated
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating5A (AC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC-
Actuator TypeRectangular, Button
Color - Actuator/CapBlue
Illumination Type, ColorIncandescent, Blue
Illumination Voltage (Nominal)12 VAC/DC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Oil and Water Resistant
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
Operating Temperature-10°C ~ 55°C
Mechanical Life2,000,000 Cycles
Electrical Life100,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A165L-JAM-12-1
Related LinksA165L-J, A165L-JAM-12-1 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A165L-JAM-12-1 Details Description
Related parts for A165L-JAM-12-1
CAP TRIMMER 9-90PF 50V TH datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZ6 PG29 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
INSERT MALE 4POS SCREW datasheet.pdf
CAP CER 0.027UF 50V X7R AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 73.2K OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf
MARKER CARD PRINTED HORIZONTALLY datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf