Omron Automation & Safety A165L-JAM-12D-2
A165L-JAM-12D-2 picture photo
Mfg. Part Number
A165L-JAM-12D-2
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V
Datasheet Download
A165L-JAM-12D-2.pdf
Availability of A165L-JAM-12D-2
QUANTITY
A165L-JAM-12D-2 Order Process
Ship out your order
Specifications of A165L-JAM-12D-2
Internal Part NumberEIS-A165L-JAM-12D-2
TypeStandard, Illuminated
CircuitDPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating5A (AC)
Color - Actuator/CapBlue
Illumination Type, ColorLED, Blue
Illumination Voltage (Nominal)12 VDC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Oil and Water Resistant
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
Operating Temperature-10°C ~ 55°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A165L-JAM-12D-2
Related LinksA165L-J, A165L-JAM-12D-2 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A165L-JAM-12D-2 Details Description
Related parts for A165L-JAM-12D-2
THERMISTOR NTC 100K OHM 5% 0603 datasheet.pdf
IC COMPARATOR QUAD MCRPWR 14SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.5A SOT223 datasheet.pdf
POT JOYSTICK 100K OHM datasheet.pdf
CONN SOCKET 28-32AWG GOLD CRIMP datasheet.pdf
IP CORE ETH MAC TRI-SPEED XP datasheet.pdf
CONN RCPT 31POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
RES 50K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
MICRO 25 SH 72 " RBW datasheet.pdf
FUSE 36KV 25AMP 2" DIN datasheet.pdf