Omron Automation & Safety A165L-JRA-12-1
A165L-JRA-12-1 picture photo
Mfg. Part Number
A165L-JRA-12-1
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V
Datasheet Download
A165L-JRA-12-1.pdf
Availability of A165L-JRA-12-1
QUANTITY
A165L-JRA-12-1 Order Process
Ship out your order
Specifications of A165L-JRA-12-1
Internal Part NumberEIS-A165L-JRA-12-1
TypeStandard, Illuminated
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating5A (AC)
Actuator TypeRectangular, Button
Color - Actuator/CapRed
Illumination Type, ColorIncandescent, Red
Illumination Voltage (Nominal)12 VAC/DC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Oil and Water Resistant
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
Operating Temperature-10°C ~ 55°C
Mechanical Life200,000 Cycles
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A165L-JRA-12-1
Related LinksA165L-J, A165L-JRA-12-1 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A165L-JRA-12-1 Details Description
Related parts for A165L-JRA-12-1
PIN POWERBAND 12-14AWG AG CRIMP datasheet.pdf
IC REG BUCK BOOST 5V 1.6A 10SON datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MT W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 780MA 470 MOHM datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle/Tab 14-18 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
RES 19.6 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 24.5A 8-SOIC datasheet.pdf
MINITEK UNSHRD HDR RA datasheet.pdf
DUBOX datasheet.pdf
CONN HDR 20POS 1.27MM datasheet.pdf