Omron Automation & Safety A165L-JRM-12-2
A165L-JRM-12-2 picture photo
Mfg. Part Number
A165L-JRM-12-2
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V
Datasheet Download
A165L-JRM-12-2.pdf
Availability of A165L-JRM-12-2
QUANTITY
A165L-JRM-12-2 Order Process
Ship out your order
Specifications of A165L-JRM-12-2
Internal Part NumberEIS-A165L-JRM-12-2
TypeStandard, Illuminated
CircuitDPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating5A (AC)
Color - Actuator/CapRed
Illumination Type, ColorIncandescent, Red
Illumination Voltage (Nominal)12 VAC/DC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Oil and Water Resistant
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
Operating Temperature-10°C ~ 55°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A165L-JRM-12-2
Related LinksA165L-J, A165L-JRM-12-2 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A165L-JRM-12-2 Details Description
Related parts for A165L-JRM-12-2
CONN MOD PLUG 8P8C UNSHIELDED datasheet.pdf
IC CTRLR PWM 3PHASE BUCK 40-QFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONV DC/DC 30W 18-36VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
RES 909 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 2POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
GDT 300V 20% 10KA T/H FAIL SHORT datasheet.pdf
RES 3.32M OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 300MA 250VAC 125VDC datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
64 MODII HDR DRST UNSHRD STKG datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5X2.0MM 2.5V datasheet.pdf