Omron Automation & Safety A165L-JRM-12D-2
A165L-JRM-12D-2 picture photo
Mfg. Part Number
A165L-JRM-12D-2
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V
Datasheet Download
A165L-JRM-12D-2.pdf
Availability of A165L-JRM-12D-2
QUANTITY
A165L-JRM-12D-2 Order Process
Ship out your order
Specifications of A165L-JRM-12D-2
Internal Part NumberEIS-A165L-JRM-12D-2
TypeStandard, Illuminated
CircuitDPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating5A (AC)
Color - Actuator/CapRed
Illumination Type, ColorLED, Red
Illumination Voltage (Nominal)12 VDC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Oil and Water Resistant
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
Operating Temperature-10°C ~ 55°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A165L-JRM-12D-2
Related LinksA165L-J, A165L-JRM-12D-2 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A165L-JRM-12D-2 Details Description
Related parts for A165L-JRM-12D-2
CONN EDGECARD 80POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 7POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
RES 0.105 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 6POS PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
POT 5K OHM 2W CERMET LINEAR datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP CER 33PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf