Omron Automation & Safety A165L-JRM-24-1
A165L-JRM-24-1 picture photo
Mfg. Part Number
A165L-JRM-24-1
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V
Datasheet Download
A165L-JRM-24-1.pdf
Availability of A165L-JRM-24-1
QUANTITY
A165L-JRM-24-1 Order Process
Ship out your order
Specifications of A165L-JRM-24-1
Internal Part NumberEIS-A165L-JRM-24-1
TypeStandard, Illuminated
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating5A (AC)
Color - Actuator/CapRed
Illumination Type, ColorIncandescent, Red
Illumination Voltage (Nominal)24 VAC/DC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Oil and Water Resistant
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
Operating Temperature-10°C ~ 55°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A165L-JRM-24-1
Related LinksA165L-J, A165L-JRM-24-1 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A165L-JRM-24-1 Details Description
Related parts for A165L-JRM-24-1
IC ADC 12BIT DUAL 250KSPS 28SOIC datasheet.pdf
IC OR CTRLR SRC SELECT SOT23-5 datasheet.pdf
SENSOR 500PSI 7/16-20 UNF 4.5V datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
OSC XO 28.63636MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 500V X7R RADIAL datasheet.pdf
40W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf