Omron Automation & Safety A165L-JRM-24D-1
A165L-JRM-24D-1 picture photo
Mfg. Part Number
A165L-JRM-24D-1
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V
Datasheet Download
A165L-JRM-24D-1.pdf
Availability of A165L-JRM-24D-1
QUANTITY
A165L-JRM-24D-1 Order Process
Ship out your order
Specifications of A165L-JRM-24D-1
Internal Part NumberEIS-A165L-JRM-24D-1
TypeStandard, Illuminated
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating5A (AC)
Color - Actuator/CapRed
Illumination Type, ColorLED, Red
Illumination Voltage (Nominal)24 VDC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Oil and Water Resistant
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
Operating Temperature-10°C ~ 55°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A165L-JRM-24D-1
Related LinksA165L-J, A165L-JRM-24D-1 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A165L-JRM-24D-1 Details Description
Related parts for A165L-JRM-24D-1
SOFTWARE/SUPPORT CW PPC LINUX A datasheet.pdf
RES SMD 22.6 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR CPU 2K EEPR 8MSOP datasheet.pdf
PARTITION PLATE GRAY datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
IC OSC VCXO 496MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CABLE 12POS datasheet.pdf
CONN PLUG 21POS INLINE SKT datasheet.pdf