Omron Automation & Safety A165L-JRM-24D-2
A165L-JRM-24D-2 picture photo
Mfg. Part Number
A165L-JRM-24D-2
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V
Datasheet Download
A165L-JRM-24D-2.pdf
Availability of A165L-JRM-24D-2
QUANTITY
A165L-JRM-24D-2 Order Process
Ship out your order
Specifications of A165L-JRM-24D-2
Internal Part NumberEIS-A165L-JRM-24D-2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductPushbuttons Selector Switches and Pilot Lights
TypeStandard, Illuminated
CircuitDPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating5A (AC)
Color - Actuator/CapRed
Illumination Type, ColorLED, Red
Illumination Voltage (Nominal)24 VDC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Oil and Water Resistant
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
Operating Temperature-10°C ~ 55°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A165L-JRM-24D-2
Related LinksA165L-J, A165L-JRM-24D-2 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A165L-JRM-24D-2 Details Description
Related parts for A165L-JRM-24D-2
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 44MQFP datasheet.pdf
VARISTOR 198V 1.2KA DISC 7MM datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
SWITCH PHOTOLOGIC SLOTTD OPTICAL datasheet.pdf
TBF 9C 9#16 PIN/SKT RCPT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 25W datasheet.pdf
CAP TANT 39UF 5% 35V AXIAL datasheet.pdf
RES 1.47M OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 2.1V 4-USP datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf