Omron Automation & Safety A165L-JWA-12D-1
A165L-JWA-12D-1 picture photo
Mfg. Part Number
A165L-JWA-12D-1
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V
Datasheet Download
A165L-JWA-12D-1.pdf
Availability of A165L-JWA-12D-1
QUANTITY
A165L-JWA-12D-1 Order Process
Ship out your order
Specifications of A165L-JWA-12D-1
Internal Part NumberEIS-A165L-JWA-12D-1
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating5A (AC)
Actuator TypeRectangular, Button
Color - Actuator/CapWhite
Illumination Type, ColorLED, White
Illumination Voltage (Nominal)12 VDC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Oil and Water Resistant
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
Operating Temperature-10°C ~ 55°C
Mechanical Life200,000 Cycles
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A165L-JWA-12D-1
Related LinksA165L-J, A165L-JWA-12D-1 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A165L-JWA-12D-1 Details Description
Related parts for A165L-JWA-12D-1
RES SMD 3.3K OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN RECEPT 9POS 24AWG MTA156 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .050 SLD datasheet.pdf
RES SMD 14 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 4.1PF 25V S2H 0201 datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CAT 6 PATCH CORD 14' YL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 12POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
508 TB PLU PLU HOOK/BACK datasheet.pdf
RES SMD 300 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf