Omron Automation & Safety A165L-JYA-24-1
A165L-JYA-24-1 picture photo
Mfg. Part Number
A165L-JYA-24-1
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V
Datasheet Download
A165L-JYA-24-1.pdf
Availability of A165L-JYA-24-1
QUANTITY
A165L-JYA-24-1 Order Process
Ship out your order
Specifications of A165L-JYA-24-1
Internal Part NumberEIS-A165L-JYA-24-1
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating5A (AC)
Actuator TypeRectangular, Button
Color - Actuator/CapYellow
Illumination Type, ColorIncandescent, Yellow
Illumination Voltage (Nominal)24 VAC/DC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Oil and Water Resistant
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
Operating Temperature-10°C ~ 55°C
Mechanical Life200,000 Cycles
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A165L-JYA-24-1
Related LinksA165L-J, A165L-JYA-24-1 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A165L-JYA-24-1 Details Description
Related parts for A165L-JYA-24-1
Crystal 8.0000MHz 30ppm 32pF 35 Ohm -10°C - 70°C Through Hole HC49/U datasheet.pdf