Omron Automation & Safety A165L-JYA-24D-2
A165L-JYA-24D-2 picture photo
Mfg. Part Number
A165L-JYA-24D-2
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V
Datasheet Download
A165L-JYA-24D-2.pdf
Availability of A165L-JYA-24D-2
QUANTITY
A165L-JYA-24D-2 Order Process
Ship out your order
Specifications of A165L-JYA-24D-2
Internal Part NumberEIS-A165L-JYA-24D-2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMultiple Devices Nameplate May/2015
Standard Package1
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesA16
PackagingBulk
TypeStandard, Illuminated
CircuitDPDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating5A (AC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC-
Actuator TypeRectangular, Button
Color - Actuator/CapYellow
Illumination Type, ColorLED, Yellow
Illumination Voltage (Nominal)24 VDC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Oil and Water Resistant
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
Operating Temperature-10°C ~ 55°C
Mechanical Life200,000 Cycles
Electrical Life100,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A165L-JYA-24D-2
Related LinksA165L-J, A165L-JYA-24D-2 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A165L-JYA-24D-2 Details Description
Related parts for A165L-JYA-24D-2
KNOB CLR GLOSS.625"DIA.250"SHAFT datasheet.pdf
GDT 400V 20% 10KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
CONN FFC VERT 21POS 1.00MM SMD datasheet.pdf
IC SERIALIZER 8CH 10:1 196-LBGA datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 250V SCREW datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 2SMD datasheet.pdf
CABLE FOR RS-232 STORM ENCODER datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
QUICKIE*HEADER datasheet.pdf
CAP CER 50V X7R 0.047UF 10% 0402 datasheet.pdf