Omron Automation & Safety A165L-TAA-24-1
A165L-TAA-24-1 picture photo
Mfg. Part Number
A165L-TAA-24-1
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V
Datasheet Download
A165L-TAA-24-1.pdf
Availability of A165L-TAA-24-1
QUANTITY
A165L-TAA-24-1 Order Process
Ship out your order
Specifications of A165L-TAA-24-1
Internal Part NumberEIS-A165L-TAA-24-1
TypeStandard, Illuminated
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating5A (AC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC-
Actuator TypeRound, Button
Color - Actuator/CapBlue
Illumination Type, ColorIncandescent, Blue
Illumination Voltage (Nominal)24 VAC/DC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Oil and Water Resistant
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
Operating Temperature-10°C ~ 55°C
Mechanical Life200,000 Cycles
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A165L-TAA-24-1
Related LinksA165L-T, A165L-TAA-24-1 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A165L-TAA-24-1 Details Description
Related parts for A165L-TAA-24-1
ACCELEROMETER SNGL 3G DIL8 SMD datasheet.pdf
RES SMD 634 OHM 0.02% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 10.2K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 8.5NS 119BGA datasheet.pdf
TIMER REPEAT MULTI RANGE DIN datasheet.pdf
RES 147 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RFID RF-M3000 DOCKING PCATION QU datasheet.pdf
LED XLAMP CXA WHITE datasheet.pdf
10G DWDM TOSA 40KM LC RECEPTACLE datasheet.pdf
REAR CUT OFF DIE datasheet.pdf
CRYSTAL 37.000 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf