Omron Automation & Safety A165L-TAA-24-2
A165L-TAA-24-2 picture photo
Mfg. Part Number
A165L-TAA-24-2
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V
Datasheet Download
A165L-TAA-24-2.pdf
Availability of A165L-TAA-24-2
QUANTITY
A165L-TAA-24-2 Order Process
Ship out your order
Specifications of A165L-TAA-24-2
Internal Part NumberEIS-A165L-TAA-24-2
TypeStandard, Illuminated
CircuitDPDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating5A (AC)
Actuator TypeRound, Button
Color - Actuator/CapBlue
Illumination Type, ColorIncandescent, Blue
Illumination Voltage (Nominal)24 VAC/DC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Oil and Water Resistant
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
Operating Temperature-10°C ~ 55°C
Mechanical Life200,000 Cycles
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A165L-TAA-24-2
Related LinksA165L-T, A165L-TAA-24-2 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A165L-TAA-24-2 Details Description
Related parts for A165L-TAA-24-2
RES KIT 11-910K 1/10W 12000PCS datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 1.75KB OTP 20SSOP datasheet.pdf
IC REDRIVER LVDS 1CH 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
RES 11K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH LIMIT PB PNL MT DPDT 4A datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
CONN TERM TIN 22AWG datasheet.pdf
CAP CER 68PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf