Omron Automation & Safety A165L-TGM-24-1
A165L-TGM-24-1 picture photo
Mfg. Part Number
A165L-TGM-24-1
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V
Datasheet Download
A165L-TGM-24-1.pdf
Availability of A165L-TGM-24-1
QUANTITY
A165L-TGM-24-1 Order Process
Ship out your order
Specifications of A165L-TGM-24-1
Internal Part NumberEIS-A165L-TGM-24-1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMultiple Devices Nameplate May/2015
Standard Package1
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesA16
PackagingBulk
TypeStandard, Illuminated
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating5A (AC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC-
Actuator TypeRound, Button
Color - Actuator/CapGreen
Illumination Type, ColorIncandescent, Green
Illumination Voltage (Nominal)24 VAC/DC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Oil and Water Resistant
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
Operating Temperature-10°C ~ 55°C
Mechanical Life2,000,000 Cycles
Electrical Life100,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A165L-TGM-24-1
Related LinksA165L-T, A165L-TGM-24-1 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A165L-TGM-24-1 Details Description
Related parts for A165L-TGM-24-1
IC MOSFET DRVR HI/LO SIDE 14-DIP datasheet.pdf
DIN RAIL PWR OPTO COUPLER 24VDC datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 16V 20% AXIAL datasheet.pdf
FERRITE BEAD 30 OHM .30A 0402 datasheet.pdf
CABLE LIMITER 250MCM 600V CU datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 28SDIP datasheet.pdf
D4NL-2HFA-B4 datasheet.pdf
IC DDR3 SDRAM 4GBIT FBGA datasheet.pdf
DIN-SIGNAL Q062MS-4,0C1-2 datasheet.pdf
Crystal 30.7200MHz 15ppm 10pF 100 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf