Omron Automation & Safety A165L-TRA-12D-1
A165L-TRA-12D-1 picture photo
Mfg. Part Number
A165L-TRA-12D-1
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V
Datasheet Download
A165L-TRA-12D-1.pdf
Availability of A165L-TRA-12D-1
QUANTITY
A165L-TRA-12D-1 Order Process
Ship out your order
Specifications of A165L-TRA-12D-1
Internal Part NumberEIS-A165L-TRA-12D-1
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating5A (AC)
Actuator TypeRound, Button
Color - Actuator/CapRed
Illumination Type, ColorLED, Red
Illumination Voltage (Nominal)12 VDC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Oil and Water Resistant
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
Operating Temperature-10°C ~ 55°C
Mechanical Life200,000 Cycles
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A165L-TRA-12D-1
Related LinksA165L-T, A165L-TRA-12D-1 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A165L-TRA-12D-1 Details Description
Related parts for A165L-TRA-12D-1
OPTOISO 7.5KV TRANS W/BASE 6DIP datasheet.pdf
RES SMD 23.7KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 12K OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 16AWG GREEN 2500' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
RES 90.9 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
0603 1K K60 B-4000 datasheet.pdf
18 MODII HDR DRST UNSHRD STKG datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 61POS PIN datasheet.pdf