Omron Automation & Safety A165L-TRM-12-1
A165L-TRM-12-1 picture photo
Mfg. Part Number
A165L-TRM-12-1
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V
Datasheet Download
A165L-TRM-12-1.pdf
Availability of A165L-TRM-12-1
QUANTITY
A165L-TRM-12-1 Order Process
Ship out your order
Specifications of A165L-TRM-12-1
Internal Part NumberEIS-A165L-TRM-12-1
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating5A (AC)
Actuator TypeRound, Button
Color - Actuator/CapRed
Illumination Type, ColorIncandescent, Red
Illumination Voltage (Nominal)12 VAC/DC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Oil and Water Resistant
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
Operating Temperature-10°C ~ 55°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A165L-TRM-12-1
Related LinksA165L-T, A165L-TRM-12-1 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A165L-TRM-12-1 Details Description
Related parts for A165L-TRM-12-1
FAN AXIAL 92X25MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
PHOTOTRANSISTOR NPN 780NM 3MM datasheet.pdf
RES SMD 80.6K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS 1.27MM GLD SMD datasheet.pdf
CONN HEADR 74POS .100" DUAL ROW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
RES SMD 10.7KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
CONN SOCKET 1POS 7.92MM datasheet.pdf
IC CLK GEN LVDS/LVPECL 40VFQFN datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1.5A SYNC SOT23 datasheet.pdf