Omron Automation & Safety A165L-TWM-12D-1
A165L-TWM-12D-1 picture photo
Mfg. Part Number
A165L-TWM-12D-1
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V
Datasheet Download
A165L-TWM-12D-1.pdf
Availability of A165L-TWM-12D-1
QUANTITY
A165L-TWM-12D-1 Order Process
Ship out your order
Specifications of A165L-TWM-12D-1
Internal Part NumberEIS-A165L-TWM-12D-1
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating5A (AC)
Actuator TypeRound, Button
Color - Actuator/CapWhite
Illumination Type, ColorLED, White
Illumination Voltage (Nominal)12 VDC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Oil and Water Resistant
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
Operating Temperature-10°C ~ 55°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A165L-TWM-12D-1
Related LinksA165L-T, A165L-TWM-12D-1 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A165L-TWM-12D-1 Details Description
Related parts for A165L-TWM-12D-1
IC DAC 10BIT I2C/SRL 8MSOP datasheet.pdf
CAP CER 270PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONN BKWY HEADER 3POS STR TIN datasheet.pdf
MIDGET FUSE 1KVDC PCB 4A SOLAR datasheet.pdf
DIODE ZENER 68V 5W T18 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 16POS GOLD datasheet.pdf
TXRX DWDM EML 100GHZ C-BAND XFP datasheet.pdf
GRACE INERTIA CONNECTOR 3.5 2P datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf