Omron Automation & Safety A165L-TYA-12D-2
A165L-TYA-12D-2 picture photo
Mfg. Part Number
A165L-TYA-12D-2
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V
Datasheet Download
A165L-TYA-12D-2.pdf
Availability of A165L-TYA-12D-2
QUANTITY
A165L-TYA-12D-2 Order Process
Ship out your order
Specifications of A165L-TYA-12D-2
Internal Part NumberEIS-A165L-TYA-12D-2
TypeStandard, Illuminated
CircuitDPDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating5A (AC)
Actuator TypeRound, Button
Color - Actuator/CapYellow
Illumination Type, ColorLED, Yellow
Illumination Voltage (Nominal)12 VDC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Oil and Water Resistant
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
Operating Temperature-10°C ~ 55°C
Mechanical Life200,000 Cycles
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A165L-TYA-12D-2
Related LinksA165L-T, A165L-TYA-12D-2 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A165L-TYA-12D-2 Details Description
Related parts for A165L-TYA-12D-2
FIXED IND 68UH 58MA 13.8 OHM SMD datasheet.pdf
MICRO STRIP CALBE ASSY 108 POS datasheet.pdf
CONN PLUG 22POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 150W datasheet.pdf
RES 6.81 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 9 RES 8.2K OHM 10SIP datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC RELAY OUT 24V datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR LTC3646 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 1MB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
RES SMD 470 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf