Omron Automation & Safety A165L-TYM-12-1
A165L-TYM-12-1 picture photo
Mfg. Part Number
A165L-TYM-12-1
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V
Datasheet Download
A165L-TYM-12-1.pdf
Availability of A165L-TYM-12-1
QUANTITY
A165L-TYM-12-1 Order Process
Ship out your order
Specifications of A165L-TYM-12-1
Internal Part NumberEIS-A165L-TYM-12-1
TypeStandard, Illuminated
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating5A (AC)
Color - Actuator/CapYellow
Illumination Type, ColorIncandescent, Yellow
Illumination Voltage (Nominal)12 VAC/DC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Oil and Water Resistant
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
Operating Temperature-10°C ~ 55°C
Mechanical Life2,000,000 Cycles
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A165L-TYM-12-1
Related LinksA165L-T, A165L-TYM-12-1 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A165L-TYM-12-1 Details Description
Related parts for A165L-TYM-12-1
CABLE 10COND 22AWG GRAY 500' datasheet.pdf
IC QUAD LINE RCVR 14-DIP datasheet.pdf
CAP CER 0.39UF 25V X7R 1206 datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR ADUM3220/ADUM3221 datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CABLE SOCKET 12POLE datasheet.pdf
FIXED IND 220NH 1.04A 140 MOHM datasheet.pdf
BOARD EXTRACTION HANDLE B1 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 60X40X9.5MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS JAM NUT PIN datasheet.pdf