Omron Automation & Safety A165L-TYM-12-2
A165L-TYM-12-2 picture photo
Mfg. Part Number
A165L-TYM-12-2
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V
Datasheet Download
A165L-TYM-12-2.pdf
Availability of A165L-TYM-12-2
QUANTITY
A165L-TYM-12-2 Order Process
Ship out your order
Specifications of A165L-TYM-12-2
Internal Part NumberEIS-A165L-TYM-12-2
TypeStandard, Illuminated
CircuitDPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating5A (AC)
Color - Actuator/CapYellow
Illumination Type, ColorIncandescent, Yellow
Illumination Voltage (Nominal)12 VAC/DC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Oil and Water Resistant
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
Operating Temperature-10°C ~ 55°C
Mechanical Life2,000,000 Cycles
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A165L-TYM-12-2
Related LinksA165L-T, A165L-TYM-12-2 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A165L-TYM-12-2 Details Description
Related parts for A165L-TYM-12-2
RES SMD 82.5 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC TRGISTERED TRANSCVR 56SSOP datasheet.pdf
FILTER 3-PHASE GENERAL EMC 280A datasheet.pdf
IC PWR SWITCH DUAL USB 1A 8-SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS 5.08MM datasheet.pdf
FIXED IND 560NH 285MA 1.2 OHM datasheet.pdf
RES SMD 845 OHM 1/2W 1206 WIDE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 250W datasheet.pdf
LED 7-SEG 2DIGIT ORN 0.30" CA datasheet.pdf
RES SMD 240 OHM 1% 1/3W 1206 datasheet.pdf