Omron Automation & Safety A165W-A3MY-24D-2
A165W-A3MY-24D-2 picture photo
Mfg. Part Number
A165W-A3MY-24D-2
Brief Description
SWITCH KNOB SQ 3-POS DPDT ILL
Datasheet Download
A165W-A3MY-24D-2.pdf
Availability of A165W-A3MY-24D-2
QUANTITY
A165W-A3MY-24D-2 Order Process
Ship out your order
Specifications of A165W-A3MY-24D-2
Internal Part NumberEIS-A165W-A3MY-24D-2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductPushbuttons Selector Switches and Pilot Lights
TypeStandard
CircuitDPDT
Number of Positions3
Switch FunctionOn-On-On
Current Rating5A (AC), 3A (DC)
IlluminationIlluminated
Illumination Type, ColorLED, Yellow
Illumination Voltage (Nominal)24 VDC
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Oil and Water Resistant
FeaturesBezel - Square
Depth Behind Flange28.50mm
Operating Temperature-10°C ~ 55°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A165W-A3MY-24D-2
Related LinksA165W-A3, A165W-A3MY-24D-2 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A165W-A3MY-24D-2 Details Description
Related parts for A165W-A3MY-24D-2
IC DGTL POT 100K 64POS SOT23-8 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
RES SMD 510 OHM 5% 3/4W 1206 datasheet.pdf
RING LIGHT FLUORESCENT 17 WATT datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 15V IN 12V OUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
CONN HEADER HI-SPEED DUAL 40POS datasheet.pdf
CAP CER 0.039UF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
INDICATOR NEON WHITE PANEL MNT datasheet.pdf
MF010 HIGH TEMP OXYGEN SENSOR datasheet.pdf
CAP FILM 680NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf