Omron Automation & Safety A165W-J3MG-24D-2
A165W-J3MG-24D-2 picture photo
Mfg. Part Number
A165W-J3MG-24D-2
Brief Description
SWITCH KNB RECT 3POS DPDT ILL
Datasheet Download
A165W-J3MG-24D-2.pdf
Availability of A165W-J3MG-24D-2
QUANTITY
A165W-J3MG-24D-2 Order Process
Ship out your order
Specifications of A165W-J3MG-24D-2
Internal Part NumberEIS-A165W-J3MG-24D-2
TypeStandard
CircuitDPDT
Number of Positions3
Switch FunctionOn-On-On
Current Rating5A (AC), 3A (DC)
IlluminationIlluminated
Illumination Type, ColorLED, Green
Illumination Voltage (Nominal)24 VDC
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Oil and Water Resistant
FeaturesBezel - Rectangular
Depth Behind Flange28.50mm
Operating Temperature-10°C ~ 55°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A165W-J3MG-24D-2
Related LinksA165W-J3, A165W-J3MG-24D-2 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A165W-J3MG-24D-2 Details Description
Related parts for A165W-J3MG-24D-2
HEX STANDOFF 6-32 NYLON 3/4" datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.1A TO92-3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 28POS .125 SQ WW datasheet.pdf
CAP THIN FILM 3.9PF 25V 0603 datasheet.pdf
RES 23.2K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
OSC MEMS 48.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP CER 270PF 100V NP0 AXIAL datasheet.pdf
RES 51 OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
IC FLASH 8MBIT 70NS 48TSOP datasheet.pdf
CONN BASE BOTTOM ENTRY SZ10B datasheet.pdf
CAP CER 330PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf