Omron Automation & Safety A165W-T2MG-24D-1
A165W-T2MG-24D-1 picture photo
Mfg. Part Number
A165W-T2MG-24D-1
Brief Description
SW KNOB RND 2POS SPDT GRN 125V
Datasheet Download
A165W-T2MG-24D-1.pdf
Availability of A165W-T2MG-24D-1
QUANTITY
A165W-T2MG-24D-1 Order Process
Ship out your order
Specifications of A165W-T2MG-24D-1
Internal Part NumberEIS-A165W-T2MG-24D-1
TypeStandard
CircuitSPDT
Number of Positions2
Switch FunctionOn-On
Current Rating5A (AC), 3A (DC)
IlluminationIlluminated
Illumination Type, ColorLED, Green
Illumination Voltage (Nominal)24 VDC
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Oil and Water Resistant
FeaturesBezel - Round
Depth Behind Flange28.50mm
Operating Temperature-10°C ~ 55°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A165W-T2MG-24D-1
Related LinksA165W-T2, A165W-T2MG-24D-1 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A165W-T2MG-24D-1 Details Description
Related parts for A165W-T2MG-24D-1
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CBL RIBN 12COND 0.100 GRAY 100' datasheet.pdf
CONN RCPT 96POS DUAL .05" SMD datasheet.pdf
TRANS 2PNP 40V 0.2A SOT363 datasheet.pdf
IC CONTROLLER FASTCHRGE 16-SOIC datasheet.pdf
2 POS MINI TIMER HSG datasheet.pdf
CAP TANT 0.068UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf
TEST PROBE 628002501 datasheet.pdf
MPAC 5R ST PF HDR datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM XCUT datasheet.pdf
LITEPIPE FLEX YELLOW TRANSP 4" datasheet.pdf