Omron Automation & Safety A165W-T3MR-24D-2
A165W-T3MR-24D-2 picture photo
Mfg. Part Number
A165W-T3MR-24D-2
Brief Description
SW KNOB RND 3POS DPDT RED 125V
Datasheet Download
A165W-T3MR-24D-2.pdf
Availability of A165W-T3MR-24D-2
QUANTITY
A165W-T3MR-24D-2 Order Process
Ship out your order
Specifications of A165W-T3MR-24D-2
Internal Part NumberEIS-A165W-T3MR-24D-2
TypeStandard
CircuitDPDT
Number of Positions3
Switch FunctionOn-On-On
Current Rating5A (AC), 3A (DC)
IlluminationIlluminated
Illumination Type, ColorLED, Red
Illumination Voltage (Nominal)24 VDC
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Oil and Water Resistant
FeaturesBezel - Round
Depth Behind Flange28.50mm
Operating Temperature-10°C ~ 55°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A165W-T3MR-24D-2
Related LinksA165W-T3, A165W-T3MR-24D-2 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A165W-T3MR-24D-2 Details Description
Related parts for A165W-T3MR-24D-2
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 12V datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 224MA 4 OHM SMD datasheet.pdf
CASE PLSTC ORG 19.75"L X 15.53"W datasheet.pdf
CONN SOCKET CRIMP 22-26AWG GOLD datasheet.pdf
CAP CER 820PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
CBL 4POS M12 PLUG-R/A SOCKET 3M datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
BERGSTRIP 0.100" DUAL ST datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
TVS DIODE 7.78VWM 13.4VC DO-214A datasheet.pdf
Crystal 25.0000MHz 15ppm 8pF 200 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 200W datasheet.pdf