Laird Technologies - Engineered Thermal Solutions A16708-36
A16708-36 picture photo
Mfg. Part Number
A16708-36
Manufacturer
Product Category
Thermal - Pads, Sheets
Brief Description
TFLEX 340FG,DC1 9" X 9"
Datasheet Download
A16708-36.pdf
Availability of A16708-36
QUANTITY
A16708-36 Order Process
Ship out your order
Specifications of A16708-36
Internal Part NumberEIS-A16708-36
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Pads, Sheets
SeriesTflex™ 300
UsageSheet
ShapeSquare
Outline228.60mm x 228.60mm
Thickness0.040" (1.02mm)
MaterialSilicone Elastomer
Adhesive-
Backing, Carrier-
ColorGreen
Thermal Resistivity2.11°C/W
Thermal Conductivity1.2 W/m-K
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A16708-36
A16708-36 Details Description
Related parts for A16708-36
DUCT JOINING STRIP ORN (6=6') datasheet.pdf
TVS DIODE 10.2VWM 16.7VC SMBJ datasheet.pdf
IC PLL WAN SE STRATUM 2 100TQFP datasheet.pdf
CONN RCPT 36POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
HEATSINK 54X40X12.7MM XCUT datasheet.pdf
381 TB PLU PLU HIGH/TYPE datasheet.pdf
OSC VCTCXO 20.000MHZ CSNWV SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
RES SMD 160 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC CPLD 6864LUTS datasheet.pdf
TRANS NPN 50V DUAL BIPO SC88-6 datasheet.pdf