Omron Automation & Safety A16L-AGA-12D-2
A16L-AGA-12D-2 picture photo
Mfg. Part Number
A16L-AGA-12D-2
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V
Datasheet Download
A16L-AGA-12D-2.pdf
Availability of A16L-AGA-12D-2
QUANTITY
A16L-AGA-12D-2 Order Process
Ship out your order
Specifications of A16L-AGA-12D-2
Internal Part NumberEIS-A16L-AGA-12D-2
TypeStandard, Illuminated
CircuitDPDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating5A (AC)
Actuator TypeSquare, Button
Color - Actuator/CapGreen
Illumination Type, ColorLED, Green
Illumination Voltage (Nominal)12 VDC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress ProtectionIP40
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
Operating Temperature-10°C ~ 55°C
Mechanical Life200,000 Cycles
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A16L-AGA-12D-2
Related LinksA16L-AG, A16L-AGA-12D-2 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A16L-AGA-12D-2 Details Description
Related parts for A16L-AGA-12D-2
CAP FILM 0.033UF 5% 50VDC RADIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 14POS 5.08MM datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 1.18" 1MM 6POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 60W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 200W datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 400VAC Y5V RADIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
RES SMD 137 OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100" datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 5% 15V 2711 datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 40V 8A 8SOIC datasheet.pdf