Omron Automation & Safety A16L-AGA-5-1
A16L-AGA-5-1 picture photo
Mfg. Part Number
A16L-AGA-5-1
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V
Datasheet Download
A16L-AGA-5-1.pdf
Availability of A16L-AGA-5-1
QUANTITY
A16L-AGA-5-1 Order Process
Ship out your order
Specifications of A16L-AGA-5-1
Internal Part NumberEIS-A16L-AGA-5-1
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating5A (AC)
Actuator TypeSquare, Button
Color - Actuator/CapGreen
Illumination Type, ColorIncandescent, Green
Illumination Voltage (Nominal)5 VAC/DC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress ProtectionIP40
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
Operating Temperature-10°C ~ 55°C
Mechanical Life200,000 Cycles
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A16L-AGA-5-1
Related LinksA16L-A, A16L-AGA-5-1 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A16L-AGA-5-1 Details Description
Related parts for A16L-AGA-5-1
CONN PLUG 100POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 14POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
IC FPGA 34 I/O 48QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
RES 9.09K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 6500K 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X6MM XCUT datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 250V FLATPACK datasheet.pdf
2X14P MOD II SHROUDED HEADER, ST datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf