Omron Automation & Safety A16L-AGM-12D-1
A16L-AGM-12D-1 picture photo
Mfg. Part Number
A16L-AGM-12D-1
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V
Datasheet Download
A16L-AGM-12D-1.pdf
Availability of A16L-AGM-12D-1
QUANTITY
A16L-AGM-12D-1 Order Process
Ship out your order
Specifications of A16L-AGM-12D-1
Internal Part NumberEIS-A16L-AGM-12D-1
TypeStandard, Illuminated
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating5A (AC)
Actuator TypeSquare, Button
Color - Actuator/CapGreen
Illumination Type, ColorLED, Green
Illumination Voltage (Nominal)12 VDC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress ProtectionIP40
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
Operating Temperature-10°C ~ 55°C
Mechanical Life2,000,000 Cycles
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A16L-AGM-12D-1
Related LinksA16L-AG, A16L-AGM-12D-1 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A16L-AGM-12D-1 Details Description
Related parts for A16L-AGM-12D-1
Crystal 7.1505MHz 20ppm 12pF 40 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 24-SSOP datasheet.pdf
IC CURR-LIM SW SNGL PROG 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 511 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 5.1K OHM 5% 1/4W 0603 datasheet.pdf
HEATSHRINK 1"X200' SPL BK datasheet.pdf
LCD DISPLAY RGB LED BKLT 20 X 2 datasheet.pdf
FILTER LC SINE WAVE MTR DR 410A datasheet.pdf