Omron Automation & Safety A16L-ARA-24D-1
A16L-ARA-24D-1 picture photo
Mfg. Part Number
A16L-ARA-24D-1
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V
Datasheet Download
A16L-ARA-24D-1.pdf
Availability of A16L-ARA-24D-1
QUANTITY
A16L-ARA-24D-1 Order Process
Ship out your order
Specifications of A16L-ARA-24D-1
Internal Part NumberEIS-A16L-ARA-24D-1
TypeStandard, Illuminated
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating5A (AC)
Actuator TypeSquare, Button
Color - Actuator/CapRed
Illumination Type, ColorLED, Red
Illumination Voltage (Nominal)24 VDC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress ProtectionIP40
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
Operating Temperature-10°C ~ 55°C
Mechanical Life200,000 Cycles
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A16L-ARA-24D-1
Related LinksA16L-AR, A16L-ARA-24D-1 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A16L-ARA-24D-1 Details Description
Related parts for A16L-ARA-24D-1
IC OPAMP ISOLATION 100KHZ 8DIPGW datasheet.pdf
TRIMMER 50K OHM 0.75W TH datasheet.pdf
CAP CER 0.68UF 25V Y5V 0805 datasheet.pdf
DOWN-OFF-SLOW datasheet.pdf
IC DATA SELECTOR/MUX SGL 16SOIC datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 05VIN 24VOUT datasheet.pdf
BUZZ VAC 2KHZ SLOW DBL PULSE datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
7179-5 LOCATING PLATE datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 0.05A SPST datasheet.pdf