Omron Automation & Safety A16L-ARA-5-2
A16L-ARA-5-2 picture photo
Mfg. Part Number
A16L-ARA-5-2
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V
Datasheet Download
A16L-ARA-5-2.pdf
Availability of A16L-ARA-5-2
QUANTITY
A16L-ARA-5-2 Order Process
Ship out your order
Specifications of A16L-ARA-5-2
Internal Part NumberEIS-A16L-ARA-5-2
TypeStandard, Illuminated
CircuitDPDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating5A (AC)
Actuator TypeSquare, Button
Color - Actuator/CapRed
Illumination Type, ColorIncandescent, Red
Illumination Voltage (Nominal)5 VAC/DC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress ProtectionIP40
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
Operating Temperature-10°C ~ 55°C
Mechanical Life200,000 Cycles
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A16L-ARA-5-2
Related LinksA16L-A, A16L-ARA-5-2 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A16L-ARA-5-2 Details Description
Related parts for A16L-ARA-5-2
IC REG CHARGE PUMP 5V 50MA 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 3.3K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 18.2 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 33PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
BNC CRIMP PLUG FOR BELDEN1826A datasheet.pdf
POLISH PAPER FOR POF GRAIN SIZE datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZB16 M25 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5X2.0MM 3.3V datasheet.pdf