Omron Automation & Safety A16L-ARA-5D-1
A16L-ARA-5D-1 picture photo
Mfg. Part Number
A16L-ARA-5D-1
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V
Datasheet Download
A16L-ARA-5D-1.pdf
Availability of A16L-ARA-5D-1
QUANTITY
A16L-ARA-5D-1 Order Process
Ship out your order
Specifications of A16L-ARA-5D-1
Internal Part NumberEIS-A16L-ARA-5D-1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMultiple Devices Nameplate May/2015
Standard Package1
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesA16
PackagingBulk
TypeStandard, Illuminated
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating5A (AC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC-
Actuator TypeSquare, Button
Color - Actuator/CapRed
Illumination Type, ColorLED, Red
Illumination Voltage (Nominal)5 VDC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress ProtectionIP40
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
Operating Temperature-10°C ~ 55°C
Mechanical Life200,000 Cycles
Electrical Life100,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A16L-ARA-5D-1
Related LinksA16L-A, A16L-ARA-5D-1 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A16L-ARA-5D-1 Details Description
Related parts for A16L-ARA-5D-1
TERM BLOCK HDR 3POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 5V datasheet.pdf
FUSE GLASS 10A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
IC FLASH 4MBIT 33MHZ 32TSOP datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 10A 63VAC/VDC 2SMD datasheet.pdf
HS3 B/P HDR ASY 6R 60 P LEV 1 datasheet.pdf
RES SMD 38.3K OHM 1/2W 1206 WIDE datasheet.pdf
CAP TANT 120UF 20V 10% 2824 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 11POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 8A 125V datasheet.pdf
CRYSTAL 30.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf