Omron Automation & Safety A16L-ARM-12-1
A16L-ARM-12-1 picture photo
Mfg. Part Number
A16L-ARM-12-1
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V
Datasheet Download
A16L-ARM-12-1.pdf
Availability of A16L-ARM-12-1
QUANTITY
A16L-ARM-12-1 Order Process
Ship out your order
Specifications of A16L-ARM-12-1
Internal Part NumberEIS-A16L-ARM-12-1
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating5A (AC)
Actuator TypeSquare, Button
Color - Actuator/CapRed
Illumination Type, ColorIncandescent, Red
Illumination Voltage (Nominal)12 VAC/DC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress ProtectionIP40
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
Operating Temperature-10°C ~ 55°C
Mechanical Life2,000,000 Cycles
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A16L-ARM-12-1
Related LinksA16L-A, A16L-ARM-12-1 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A16L-ARM-12-1 Details Description
Related parts for A16L-ARM-12-1
IC MCU ULTRA 33MHZ HP 44-PLCC datasheet.pdf