Omron Automation & Safety A16L-ARM-24-1
A16L-ARM-24-1 picture photo
Mfg. Part Number
A16L-ARM-24-1
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V
Datasheet Download
A16L-ARM-24-1.pdf
Availability of A16L-ARM-24-1
QUANTITY
A16L-ARM-24-1 Order Process
Ship out your order
Specifications of A16L-ARM-24-1
Internal Part NumberEIS-A16L-ARM-24-1
TypeStandard, Illuminated
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating5A (AC)
Actuator TypeSquare, Button
Color - Actuator/CapRed
Illumination Type, ColorIncandescent, Red
Illumination Voltage (Nominal)24 VAC/DC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress ProtectionIP40
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
Operating Temperature-10°C ~ 55°C
Mechanical Life2,000,000 Cycles
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A16L-ARM-24-1
Related LinksA16L-A, A16L-ARM-24-1 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A16L-ARM-24-1 Details Description
Related parts for A16L-ARM-24-1
RES SMD 0.39 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 113K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC MPU SUPRVISRY CIRC 3.3V 8-DIP datasheet.pdf
WIRE MARKER B/Y .10-.20"250PC datasheet.pdf
IC OPT-ISOLATED MULTIFUNC 16SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES ARRAY 9 RES 7.5K OHM 10SIP datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 4POS 5MM datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 10% 35V AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 560PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.300" (7.62mm) datasheet.pdf