Omron Automation & Safety A16L-AYA-12D-1
A16L-AYA-12D-1 picture photo
Mfg. Part Number
A16L-AYA-12D-1
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V
Datasheet Download
A16L-AYA-12D-1.pdf
Availability of A16L-AYA-12D-1
QUANTITY
A16L-AYA-12D-1 Order Process
Ship out your order
Specifications of A16L-AYA-12D-1
Internal Part NumberEIS-A16L-AYA-12D-1
TypeStandard, Illuminated
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating5A (AC)
Actuator TypeSquare, Button
Color - Actuator/CapYellow
Illumination Type, ColorLED, Yellow
Illumination Voltage (Nominal)12 VDC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress ProtectionIP40
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
Operating Temperature-10°C ~ 55°C
Mechanical Life200,000 Cycles
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A16L-AYA-12D-1
Related LinksA16L-AY, A16L-AYA-12D-1 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A16L-AYA-12D-1 Details Description
Related parts for A16L-AYA-12D-1
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 130 OHM 0804 datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 2.048V SOT23 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 11POS STR 7.5MM datasheet.pdf
GDT 300V 20% 10KA T/H FAIL SHORT datasheet.pdf
IC DGTL POT QUAD 10K 20TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 25W datasheet.pdf
RES 261K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FFC 0.50 TYPE A 32 CKTS LGT 229 datasheet.pdf
RACK BLOWER ADAPTOR KIT datasheet.pdf
CONN HDR 11POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf