Omron Automation & Safety A16L-AYA-24-2
A16L-AYA-24-2 picture photo
Mfg. Part Number
A16L-AYA-24-2
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V
Datasheet Download
A16L-AYA-24-2.pdf
Availability of A16L-AYA-24-2
QUANTITY
A16L-AYA-24-2 Order Process
Ship out your order
Specifications of A16L-AYA-24-2
Internal Part NumberEIS-A16L-AYA-24-2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMultiple Devices Nameplate May/2015
Standard Package1
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesA16
PackagingBulk
TypeStandard, Illuminated
CircuitDPDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating5A (AC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC-
Actuator TypeSquare, Button
Color - Actuator/CapYellow
Illumination Type, ColorIncandescent, Yellow
Illumination Voltage (Nominal)24 VAC/DC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress ProtectionIP40
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
Operating Temperature-10°C ~ 55°C
Mechanical Life200,000 Cycles
Electrical Life100,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A16L-AYA-24-2
Related LinksA16L-A, A16L-AYA-24-2 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A16L-AYA-24-2 Details Description
Related parts for A16L-AYA-24-2
CONV DC-DC 240W 48VIN 12VOUT SGL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 25A 24V datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 5POS VERT 7.62MM datasheet.pdf
FEED THROUGH MOD TERM BLOCK datasheet.pdf
RACK ASSEMBLED datasheet.pdf
IC FPGA 380 I/O 901FCBGA datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 400V SCREW datasheet.pdf
Connector Receptacle 35 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 34A TO220FP datasheet.pdf
CRYSTAL 37.400 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 13POS PIN datasheet.pdf