Omron Automation & Safety A16L-AYM-12-2
A16L-AYM-12-2 picture photo
Mfg. Part Number
A16L-AYM-12-2
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V
Datasheet Download
A16L-AYM-12-2.pdf
Availability of A16L-AYM-12-2
QUANTITY
A16L-AYM-12-2 Order Process
Ship out your order
Specifications of A16L-AYM-12-2
Internal Part NumberEIS-A16L-AYM-12-2
TypeStandard, Illuminated
CircuitDPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating5A (AC)
Color - Actuator/CapYellow
Illumination Type, ColorIncandescent, Yellow
Illumination Voltage (Nominal)12 VAC/DC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress ProtectionIP40
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
Operating Temperature-10°C ~ 55°C
Mechanical Life2,000,000 Cycles
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A16L-AYM-12-2
Related LinksA16L-A, A16L-AYM-12-2 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A16L-AYM-12-2 Details Description
Related parts for A16L-AYM-12-2
IC BUFF/DVR TRI-ST 6BIT 16DIP datasheet.pdf
OPTOISO 5KV GATE DRIVER 8DIP datasheet.pdf
RES SMD 54.9 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 12POS .156 datasheet.pdf
COVER SHELL FOR 42POS PLUG datasheet.pdf
HOOK-UP SOLID 22AWG BLACK 5000' datasheet.pdf
CONN MOD COUPLER 8P8C TO 8P8C datasheet.pdf
CABLE 2COND 20AWG SLATE 500' datasheet.pdf
INTERCHANGEABLE CHIP .2C datasheet.pdf
DIODE PIN MRI APPLICATION datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf